(044) 369-55-06
(067) 231-51-47
afo img_003_protez img_002_kyiv
головна     ортезування протезування комплектуючі пільги контакти
ортосвіт - тутора ОВ.2 img_004_korset Апарат Брунса ортопедичні устілки ортопедичні крісла
ОН.1
апарати на нижні кінцівки
ОН.2
тутори на нижні кінцівки
ОВ.1
апарати на верхні кінцівки
ОВ.2
тутори на верхні кінцівки
ОХ
Корсети
Апарат Брунса
абдукційний
Ортопедичні устілки Ортопедичне крісло
 
ортопедичні устілки Наше підприємство виготовляє ортопедичні устілки за індивідуальним замовленням по гіпсовій моделі.

Строк виготовлення - до 10 днів.

Для дітей та пільгових категорій громадян - безкоштовно.

 

Плоска і плосько-вальгусна стопа

Основи діагностики та лікування

 

Під плоскостопістю (Pes planus) розуміють деформацію стопи, що супроводжується сплощенням склепінь стопи. Плоска стопа - одна з найпоширеніших деформацій. При сплощенні поздовжнього склепіння говорять про повздовжню плоскостопість; при сплощенні поперечного - про поперечну. Нерідко повздовжня плоскостопість поєднується з відведенням переднього відділу стопи, підняттям зовнішнього краю її, пронацією п'ятки, тобто вальгусом стопи (плоско-вальгусна стопа). При значному відведенні переднього відділу стопи говорять про pes plano-abductus.

 

 

Розрізняють п'ять видів плоскої стопи:

 

вроджену, рахітичну, паралітичну, травматичну, статичну.

 

 

Вроджена плоска стопа зустрічається відносно рідко (за даними Т. С. Зацепіна, 11,5% від інших вроджених деформацій стопи). Причиною її є пороки розвитку ембріона, амниотичні перетинки, недорозвинення або відсутність малогомілкової кістки та ін. Вроджена плоска стопа найчастіше поєднується з одночасною вальгусною деформацією.

 

Рахітична плоскостопість спостерігається у дітей дошкільного віку, які страждають на рахіт. Плоскостопість при рахіті є наслідком «м'якості» кісток і їх зниженої опірності, а також загального ослаблення м'язово-зв'язкового апарату. Стопа стає податливою і під впливом навантаження власного тіла переходить з положення супінації в пронаційне, передній відділ стопи відводиться, а склепіння її знижуються. Профілактика і лікування даного виду плоскостопості найтіснішим чином пов'язані з профілактикою і лікуванням рахіту.

 

Паралітична плоскостопість виникає як наслідок поліомієліту або іншого захворювання центральної або периферичної нервової системи. Ступінь плоскостопості залежить від сили паралічу і кількості уражених м'язів. Плоско-вальгусна стопа утворюється, як правило при паралічі або парезі однієї або обох великогомілкових м'язів при задовільній функції всіх інших м'язів гомілки.

 

Травматична плоска стопа може утворитися в результаті переломів різних кісток передплесни, але найчастіше вона є наслідком неправильно зрощених переломів щиколоток типу Дюпюітрена.

 

Статична плоскостопість - найпоширеніший вид плоскостопості. Основними причинами його є слабкість м'язового тонусу (у дітей), надмірне стомлення у зв'язку з тривалим перебуванням на ногах (при певних професіях у дорослих). Головною силою, що підтримує звід стопи на нормальній висоті, є м'язи-супінатори: передня і задня великогомілкові м'язи, загальний згинач пальців і особливо довгий згинач великого пальця. Ослаблення супінаторів веде до опущення медіального краю стопи; зв'язковий апарат при цьому також розтягується, а човноподібна кістка переміщується донизу і назовні. Головка таранної кістки нахиляється допереду, а нерідко «вклинюєтся» в щілину між п'яткової і човноподібної кістками; верхня частина п'яткової кістки розширюється досередини, а п'ята виявляється пронована. Втоично змінюється і капсула гомілковостопного суглоба. У зовнішньому відділі вона ущільнюється, зморщується, а на внутрішній стороні піддається розтягування.

 

 

До ранніх симптомів плоскостопості відносяться стомлюваність ніг і біль у литкових м'язах при ходьбі і наприкінці дня. Надалі з'являються наростаючі болі при стоянні і в міру ходи. У дітей може знизитися успішність у школі, з'являються головні болі, швидка загальна стомлюваність. Болі зазвичай локалізуються в певних місцях: на підошві, в області склепіння, в таранно-човновидному зчленуванні і в м'язах гомілки. При більш різкому вальгізувані стопи виникають болі в області кісточок. При невритах підошовного нерва болі відчуваються на підошві, позаду внутрішньої кісточки і можуть поширюватися на стегно, створюючи картину ішіасу.

 

Ознаками значної плоскостопості є: відносне подовження стоп, розширення їх в середній частині, зниження висоти поздовжнього склепіння, проновані стоп з викривленням п'ят назовні. При огляді особливу увагу треба звертати на внутрішні краї стоп і ступінь спрощення їх зводу. Хворі, які страждають плоскостопістю, зношують внутрішній бік підошви і каблука взуття. Для діагностики плоскостопості застосовують також плантограф (відбитки сліду на папері) і подометрію за методом Фрідлянда або іншим методикам.

 

 

Лікувати плоскостопість набагато важче, ніж попередити. Тому головна увага має бути приділена профілактиці цього страждання. Поряд з раціональної взуттям, необхідно включити заняття з фізичної культури в дитячих садках і школах, спеціальні фізичні вправи, спрямовані на зміцнення нервово-м'язового і зв'язкового апарату. Профілактиці і лікуванню початкових форм плоскостопості сприяє також ходьба босоніж по нерівній поверхні, наприклад - на піску в сосновому лісі, де діє «рефлекс щадіння». При різких формах цієї деформації проводиться лікування гіпсовими або полімерними пов'язками (Тутори) з фіксацією стопи в варусному положенні. При починається плоскостопості лікування полягає в зміцненні м'язів тепловими ваннами, масажем і гімнастикою.

 

Основне лікування плоскостопості у дошкільнят необхідно спрямувати на зміцнення природного м'язового склепіння стоп, не вдаючись до призначенню ортопедичних супінаторів. У цій ситуації можна обмежиться призначенням профілактичних супінаторів для створення умов «щадіння» стоп при ходьбі будинку або в дитсадку. Тільки при безуспішності зміцнення м'язового склепіння стоп можна застосувати у таких дітей ортопедичні устілки-супінатори. Хороший ефект дає ритмічна фарадизація великогомілкової м'язів. Слід заборонити носіння м'якого взуття. Найбільш раціональне користування нерантовими черевиками з твердою підошвою, невеликим каблуком, зі шнурівкою.

 

При лікуванні плоскостопості у дітей шкільного віку в першу чергу проводяться консервативні заходи, спрямовані на відновлення нормальної установки стопи, її склепіння і ресорної функції. Хворого, перш за все, необхідно забезпечити відповідним ортопедичним взуттям з викладкою склепінь і підняттям внутрішнього краю п'яти. Навіть при носінні супінаторів ранкові заняття ЛФК в домашніх умовах повинні продовжуватися. У комплекс вправ входять: ходьба на носочках, п'ятах і зовнішньо-бокових поверхнях стоп, присідання, перекладання захопленого обома стопами м'яча, захоплення пальцями стоп ребристого товстого олівця і його перекладання (на підлозі малюють крейдою два кола), перекочування стоячи на паличці, покладеної поперечно по відношенню до поверхні стопи.

 

 

При важкій плоскостопості, ускладненій різкими больовими відчуттями, що спостерігається частіше у підлітків, лікування починають з накладання гіпсових або полімерних пов'язок -туторів в положенні супінації стоп. За зникненням болю призначають ортопедичне взуття, піднимаючим внутрішній край п'яти і помірно виконує склепіння стоп; також призначають масаж, ЛФК. Дуже рідко, при відсутності ефекту від проведеного лікування, вдаються до оперативного лікування, яке полягає в подовженні ахілового сухожилку і пересадці сухожилку довгого малогомілкового м'язу на внутрішній край стопи. В окремих випадках при невриті внутрішнього підошовного нерва з наполегливими болями оголюють нерв і вводять в нього 70% розчин спирту.

 

При поперечній плоскостопості лікування полягає у відновленні поперечного зводу стоп шляхом циркулярного бинтування і розвантаження натоптишів за допомогою ортопедичних устілок із застосуванням теплових процедур і масажу.

 

При паралитичній плоскостопості слід призначати взуття з викладенням зводу і утриманням стопи від вальгування. На ніч накладають гіпсову або пластмасову шину, яка утримує стопу в стані супінації і розгинання. Проводиться енергійне лікування фізіотерапевтичними, бальнеологічними та медикаментозними засобами.

 

Оперативне лікування зводиться до стабілізації стопи підтаранним артродезом та пересадці сухожилку довгого малогомілкового м'язу на човноподібну або першу клиноподібну кістку з подальшим забезпеченням ортопедичним взуттям.три ступені плоськостопості


Подоскопія


Фото-негативна
подоскопія
 
 
 
 
 
 
 
 

ВПРАВИ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ДЕФОРМАЦІЇ СТОП

1. Підняти пальцями ніг олівець (6 – 10 раз кожною ногою).

2. Підняти пальцями ніг хустинку.

3. Підняти пальцями ніг ялинкову шишку.

4. Підгорнути пальцями ніг рушник під підошви.

 

5. Напружене згинання стоп доверху (6 – 10 раз). Слідкувати за положенням стоп.

 

6. Розтирання пальцями ноги м‘язів протилежної гомілки. (6 – 10 раз).

7. Стати на носочки (6—10 раз).

 

8. Стискання стопами м‘ячиків.

9. Катання пальцями ніг м‘яча. (6 – 10 раз). Стопи мають щильно притискатись до поверхні м‘яча.

 

10. Перекласти 50 горіхів пальцями стопи з місця на місце.

11. Ходіння на п‘ятках.

12. Ходіння на носочках..

       
       
Copyright © 2012 ПП "ОРТОСВІТ
Всі логотипи та авторські права на цю сторінку
належать їхнім відповідним власникам.